مزایای عضویت در کتابخانه

کتابهای کتابخانه توسط کتابداری متخصص، فهرست نویسی و سازماندهی شده اند. نرم افزار کتابخانه ای در سیستم کامپیوتری کتابخانه وجود ندارد ؛ اما اطلاعات کتابها فهرست شده و در فایل های جداگانه ای (کتابهای بزرگسالان و ادبیات کودک و نوجوان از هم تفکیک و مجزا شده اند) در محیط اکسل ثبت شده و جزئیات هر کتاب وارد میشود. (مانند عنوان، سرشناسه اثر، نام تصویرگر و نویسندگان، مشخصات انتشار، موضوع به صورت کلید واژه، رده “رده بندی دهدهی دیویی”، و شماره ثبت کتاب)؛ این اطلاعات برای سازماندهی کتابها بوده و باعث میشود کتابها بر اساس هر یک از موارد ذکر شده “مانند عنوان، نام نویسنده، موضوع و ..” قابل جستجو باشند. شماره رده ای که به کتابها اختصاص داده میشود، بر اساس نظام رده بندی دیویی بوده و بر طبق آن کتابها در قفسه ها قرار گرفته تا بازیابی آنها ساده و امکانپذیر باشد.

اعضاء کتابخانه پس از عضو شدن در کتابخانه و ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه عضویت، کارت عضویت عکس دار دریافت میکنند و میتوانند به مدت دو هفته چندین کتاب را به امانت ببرند.

 

کتابهای بخش کودک و نوجوان

قفسه کتابهای کودک و نوجوان از دیگر کتابها جداست و کتابهای هر گروه در قسمت مربوط به خود قرار میگیرد. کتابهای شعر نیز در قفسه هایی جداگانه قرار گرفته اند.

کتابهای بخش کودک و نوجوان، علاوه بر داشتن برچسب رده، بر اساس موضوع کلی کتاب نیز برچسب هایی رنگی میگیرند که به صورت نواری رنگی در بالای عطف کتاب چسبانده میشود. مثلا کتابهای مذهبی برچسب رنگی سفید، کتابهای شعر زرد، کتابهای علمی برچسب قرمز و کتابهای داستانی برچسب سبز و ..

کتابهای بخش ادبیات کودک و نوجوان کتابخانه، همگی از کتابهای با کیفیت و خوب این حوزه هستند و بر اساس معیارهای شورای کتاب کودک انتخاب و تهیه شده اند.