فیلم ایثار

نمایش و تحلیل فیلم ایثار

تحلیل و بررسی: دکتر حنیف شمیم

🗓 روز چهارشنبه 7 آذر
🕓 ساعت 4:30 عصر

🔷حضور در جلسه به شرط پیش ثبت نام امکان پذیر است.

🔹تلفن جهت رزرو:

📞 22222300
📞 09213019019

​​فیلم “ایثار” (The Sacrifice) آخرین فیلم آندری تارکوفسکی فقید کارگردان مولف روس است و محصول سال ۱۹۸۶ سینمای سوئد است که برندۀ جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن شد.

او که فرصت نیافت این فیلم را بر پرده سینما ها ببیند و در 1986 به سرطان خون از دنیا رفت ؛ از معناگرا ترین فیلمساز تاریخ سینما شناخته می شود . عمده آثار او به نیاز روزافزون بشریت به معنویت اختصاص یافته و به تعبیری می توان ایثار ، هفتمین اثر و آخرین فیلم تارکوفسکی را وصیت نامه هنری و معنوی او نام گذاری کنیم.

فیلمی که می توان آن را ادای دین تارکوفسکی به کارگردان سوئدی اینگمار برگمان دانست و جا دارد پس از یک ماه بررسی سینمای برگمان، این فیلم نمایش داده و تحلیل شود.

این فیلم نشان‌دهنده علاقه و احترام تارکوفسکی به اینگمار برگمان کارگردان سوئدی است. فیلم در یکی از جزیره‌های سوئد به نام گاتلند فیلمبرداری شد که نزدیک فارو، محلی که اکثر فیلم‌های برگمان در آن کارگردانی شده بود است. تارکوفسکی در ابتدا در نظر داشت که کار ساخت فیلم در همان فارو انجام شود که با مخالفت ارتش سوئد مواجه شد. گاتلند جزیره ای آرام است که حس مرگ و زندگی را توامان در انسان به وجود می آورد و فضای مناسبی را برای تارکوفسکی فراهم آورده تا از مشخصه های فیلم سازی خود به همراه برداشت های بلند و استفاده هنرمندانه از تکنیک فیلمبرداری بپردازد.

همچنین کار فیلمبرداری نیز توسط سون نیکوست انجام شد که فیلمبردار محبوب برگمان بوده‌است. در میان بازیگران نیز ارلاند یوسفسون بازیگری که سابقه طولانی همکاری با برگمان دارد در فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است. طراح صحنه فیلم آنا آسپ است که قبل از این به خاطر طراحی صحنه فیلم فانی و الکساندر برنده جایزه اسکار شده‌است. همچنین پسر برگمان، دانیل برگمان، دستیار دوربین فیلم است.

@khanehashenaFilmclub
www.khanehashena.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *