مراسم شب یلدا

شب یلدا با حضور اساتید برجسته ادب و هنر در موسسه خانه دوستان آشنا روز چهارشنبه ساعت ۱۹ الی ۲۳ برگزار گردید.
همزمان جشن میلاد بانو الهی قمشه ای در موسسه با حضور دوستان و همراهان برگزار شد.
در این مراسم دکتر نبوی، دکتر عرفانی، استاد منصوری، دکتر شمیم، بانو الهی قمشه ای سخنرانی نموده و تعاریف و تعابیر متفاوتی از یلدا را بازگو کردند.همچنین استاد قراچولو به نوازندگی ویولون پرداختند و بهمراه موسیقی و نوازندگی سنتورو تنبک فضای شیرینی موسسه را در بر گرفت.
و در نهایت با پذیرائی و صرف شام یاران آشنا موسسه را ترک کردند.

🌾پیام کوتاه جناب نبوی در مراسم شب یلدا درمؤسسه خانه دوستان آشنا

یارب بلا بگردان!
شطح شب دراز نائبه!
———-////
حبیب نبوی

🖋 دیشب در سخنرانی کوتاهم در انجمنی که مؤسسه فرهنگی خانه دوستان آشنا بمناسبت یلدا برگزار کرده بود متعرض شدم به تیرگی طولانی بلاخیزی و اهریمنی شب دراز یلدا اشاره کردم که مردم این شب را بیدار می مانند و باهم به شادی و هلهله و همدلی و شور می پردازند تا شومی این شب طولانی را از سر بگذرانند، باور پیشینیان در ارتباط با چله و یلدا چنین بود که شب را عرصه تاخت اهریمن می شناختند که شب یلدا طولانی ترین مجال و حوصله برای دیو است !
اما انسان ها در یک اجتماع و بیداری و هوشمندی و هجوم بر دیو از طریق شادی و همدلی و انجمنی ، بر دیو و اهریمن ، بلا و بدی ، یورش برده و آن را بی نقش و اثر می سازند.
بعد از صحبت های بنده بعضا دوستان نقدی بر عرایض بنده داشتند ، بعد از پایان مجلس و پراکنده شدن انجمن ، هنوز به منزل نرسیده بودیم که مردم را در آن پاس شب ، سراسیمه در خیابان ها دیدم و دلیل این آشغتگی را تفحص کردم ، گفتند ، زلزله!
شبیخون دیو در تاریکی شب دراز!
خلق بیرون آمده بودند و کنار هم به سپردن سایه سنگین نائبه نا خوانده شب دوشین در کنار هم باشند! چه نیکو انجمنی ساخته بود سارای نازنین که هر صاحب ذوق و حیات و حس و اعتباری ، در آن انجمن ، به اشتراک عواطف و احساس و امید و اطمینان ، با هم آمیخته بودند!

یارب بلا بگردان!