نقد فیلم حضور ( Being There )

 

📽 Being There (1979) by Hal Ashby
🎥 حضور
👤هال اشبی
⏳۱۳۰ دقیقه

داستان فیلم درباره شانس Chance، باغبانی فاقد هویت و شناسایی است که هرگز پایش را از خانه‌ای که در آن باغبانی می‌کرده است بیرون نگذاشته و دنیای خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد. بعد از مرگ صاحبخانه، شانس به اجبار از خانه بیرون می‌رود و شروع به کشف جهان بیرون می کند ( جهانی که به دلیل نداشتن گذشته ای در آن، هیچ گونه تعلق خاطر یا وابستگی به آن ندارد) و توسط دیگران نیز شروع به کشف شدن می شود و …

این فیلم در سال ۱۹۸۰ کاندیدای دریافت بهترین بازیگر نقش اول مرد از مراسم آکادمی شد واسکار بهترین بازیگر نقش دوم مرد را دریافت کرد. حضور در همین سال در ۶ بخش کاندیدای دریافت جایزه گلدن گلاب شد ودر نهایت توانست جایزه ویژه این جشنواره را در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد به خود اختصاص دهد. ساخته هال اشبی همچنین کاندیدای نخل طلای کن بوده است. این فیلم در سال ۱۹۸۱ در چهار بخش نامزد دریافت جایزه بافتا شد.

این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از یرژی کوشینسکی Jerzy Kosinski نویسنده لهستانی-آمریکایی یهودی تبار است که همهٔ آثارش را به زبان انگلیسی نوشته‌است. ساخته شده‌است. از روی این رمان Being There در ایران چهار تا ترجمه شده است:

حضور، ساناز صحتی، تهران: نشر نو، ۱۳۶۲
عروج، محمد قاضی و غلامحسین میرزاصالح، تهران: انتشارات نیلوفر، ۱۳۶۳
حضور، شهناز انوشیروانی، تهران: انتشارات محیط، ۱۳۷۴
بودن، مهسا ملک‌مرزبان، تهران: نشر آموت، ۱۳۹۳

 

🎞🎥اگرچه در این مورد، اشبی این شانس را داشته که فیلمنامه نویسش، خود نویسنده ی نوول باشد، اما این یکی، پیتر سلرز Peter Sellers بازیگر خارق العاده را هم دارد که یکی از تاثیرگذارترین رلهای دوران سینمایی اش را آن هم در آخرین سال زندگی اش به ظریف ترین شکل ممکن، ایفا می کند. چهره مهربان، جاافتاده و باوقارش در کنار رفتار کودکانه و تاثیرپذیرش و جملات ساده و بی ریایش، به چنان همخوانی و سازگاری ای می رسد که بدون تردید یکی از نقاط اوج بازیگری را رقم میزند.