نقد فیلم: زندگی دوگانه ورونیکا

نقد فیلم زندگی دوگانه ورونیکا

​​نمایش و تحلیل فیلم زندگی دوگانه ورونیکا
چهارشنبه ۲۵ بهمن
ساعت ۱۰:۳۰
نقد و تحلیل: دکتر حنیف شمیم
ثبت نام و رزرو: ۲۲۲۲۲۳۰۰

زندگی دوگانهٔ ورونیک فیلمی است فرانسوی به کارگردانی کریستوف کیشلوفسکی ساخته شده در سال ۱۹۹۱.

موسیقی مشهور متن فیلم ساختهٔ آهنگساز لهستانی، زبیگنف پرایزنر است.

زندگی دوگانه ورونیک هم از حیث فنی و بصری و هم از حیث هنر شخصیت‌پردازی و پیشبرد داستان و درام از دستاوردهای مهم سینما در دهه ۱۹۹۰ (میلادی) است. اما اوج هنر کارگردانی کیشلوفسکی در بازی‌گیری از بازیگرانش است که این مزیت در زندگی دوگانه ورونیک هم مثل سه‌رنگ بسیار به چشم می‌آید؛ بازی ایرنه ژاکوب در دو فیلم کیشلوفسکی یعنی همین فیلم و قرمز از بهترین بازی‌های دهه نود است و در فیلم دیگری چنین بازی درخشانی نکرده‌است.

موفقیت فیلم زندگی دوگانه ورونیک باعث شد کیشلوفسکی، سه‌گانه مشهور خود: آبی، سفید، قرمز را بسازد.

​​ (http://telegra.ph/file/1c95db737e787976a382f.jpg)زندگی دوگانه ورونیک به نوعی بخش‌هایی از سه‌رنگ فیلم بعدی کیشلوفسکی را در خود دارد. در این فیلم نیز مانند سه رنگ شخصیت محوری آن یک زن است. هرچند ارتباط فیلم با موسیقی مخاطب را به یاد آبی می‌اندازد و حضور درخشان ایرنه ژاکوب برای مخاطب قرمز را تداعی می‌کند.

ایرنه ژاکوب جوان در زندگی دوگانه ورونیکا هنرنمایی می‌کند. شخصیت یک زن در جستجو را به نحوی درخشان اجرا می‌کند. بیشتر فیلم‌های کیشلوفسکی دارای نماهای آرام و ثابت است و نمایش دغدغه در چهره بازیگرانش با استفاده از نمای نزدیک است. همین مورد بازی بازیگران را سخت می‌کند ولی ایرنه‌ژاکوب جوان، به خوبی از عهده آن بر می‌آید. موسیقی در فیلم‌های کیشلوفسکی کارکرد متفاوتی دارد. موسیقی در فیلم‌های او بخشی از فیلم است. معمولاً شخصیت‌های فیلم‌های او درگیر موسیقی در فیلم هستند. موسیقی آثار کیشلوفسکی بسیار زیبا و تأثیر گذارند. به طوری که موسیقی آثار او را به تنهایی و بدون فیلم نیز می‌توان بارها شنید. موسیقی ورونیکا نیز همین‌گونه است و این مورد مدیون زبیگنف پرایزنر است.

طبق معمول سبک کیشلوفسکی، زندگی دوگانه ورونیک فیلمی است دربارهٔ زندگی‌هائی که به گونه‌ای پر رمز و راز و تقدیری به هم پیوند خورده‌اند. ژاکوب در هر دو نقش عالی است اما ورونیکای لهستانی، به‌ویژه در صحنه‌های پیش از مرگ، روح را تسخیر می‌کند. فیلم آشکارا بر محور جذبه معمائی و خاموش او بنا شده‌است که می‌تواند این دو شخصیت را در عین شباهت کامل ظاهری، به نحوی ظریف متفاوت بنمایاند.

​​ (http://telegra.ph/file/408ea2531191683861b52.jpg)از چند وقت پیش، این حسِ غریب بِهِم دست داده که انگار تَک و تنها رها شده‌ام. درحالی‌که هیچ‌چی توی زندگیم تغییر نکرده.
“ورونیک به پدرش در فیلم”

«زندگی دوگانه‌یِ ورونیک» جادویِ مَحض است؛ فیلمی سراسر راز و رَمز و چُنان خیره‌کننده که نمی‌توان از تماشایش دل کَند. هر دیداری با فیلم، فُرصتِ تازه‌ای‌ست تا رازهایی دیگر رُخ بنمایند و خودی نشان بدهند، بی‌آن‌که فکری برایِ رازگُشایی کنند.

فیلم، به‌سادگی، این نظر را طرح می‌کند که آدم‌ها می‌توانند در گوشه‌ای دیگر «هَم‌زاد»ی داشته باشند و حتّا مُمکن است این دو هَم‌زاد، روزی، در یک نُقطه‌یِ زمین باشند، بی‌آن‌که یک‌دیگر را درست‌وحسابی ببینند و از دیدنِ هم شگفت‌زده شوند. و این همان اتّفاقی‌ست که برایِ «ورونیکا» و «ورونیک» می‌افتد…