نقد فیلم زندگی شگفت انگیز است(it’s a wonderful life)

فیلم “زندگی شگفت‌انگیز است” به کارگردانی فرانک کاپرا، با بازی جیمز استوارت و دونا رید

It’s a Wonderful Life is a 1946 American Christmas fantasy drama film produced and directed by Frank Capra, starring James Stewart and Donna Reed

فیلم در پنج رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین تدوین، و بهترین صداگذاری کاندید اسکار شد. از سوی انجمن فیلم آمریکا (AFI) به انحاء مختلف در فهرست صد فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت و رتبه اول در فهرست ۱۰۰ فیلم امید بخش تاریخ سینما را کسب کرد.

It’s a Wonderful Life is one of the most acclaimed films ever made, praised particularly for its writing. It was nominated for five Academy Awards including Best Picture and has been recognized by the American Film Institute as one of the 100 best American films ever made, placing number 11 on its initial 1998 greatest movie list, and number one on AFI’s list of the most inspirational American films of all time.

جورج بیلی (استوارت) تحت فشار تعهدات خانوادگی و احساس مسئولیت نسبت به جامعه خود و داشتن شغلی که هیچ وقت علاقه ای به انجامش نداشته، جوانی، رویاها و فرصت هایش را می بیند که با بالا رفتن سنش از دست می روند تا اینکه در روز کریسمس…

young George Bailey, overwhelmed by family obligations and a sense of responsibility toward his community, feels tied down to a company he never had an interest in working for, and a life he never wanted to live. As he ages, he sees his youth, dreams and opportunities pass him by, until Christmas Eve…

🔸موضوع این فیلم به دلیل پرداختن به گرفتاری های روح بشری هیچگاه تازگی خود را از دست نداد آن چنان که راجر ابرت در تحلیلی گفته است: ” نکته ی مهم درباره ی زندگی شگفت‌انگیز است، این است که گذشت زمان را خوب تاب آورده، مثل مرد سوم و کازابلانکا از آن فیلم های جاوادانه است که با گذشت زمان، بهتر هم می شود و از آن دست فیلم هایی است که می توان بارها دید. ”

What is remarkable about “It’s a Wonderful Life” is how well it holds up over the years; it’s one of those ageless movies, like “Casablanca” or “The Third Man,” that improves with age. Some movies, even good ones, should only be seen once. When we know how they turn out, they’ve surrendered their mystery and appeal. Other movies can be viewed an indefinite number of times. Like great music, they improve with familiarity. “It’s a Wonderful Life” falls in the second category.

🔸رویۀ اکثر فیلمهای خوب و روشنفکری تاریخ سینما نقد وضع موجود است و یک حالت توصیفی Descriptive به ناهنجاری های موجود از نظر فیلمساز دارند و به دلیل نمایش این ناهنجاری ها ممکن است تماشاچی که خیلی اهل این قبیل فیلمها نباشد با یک انرژی کمتر و پریشانی در انتهای فیلم مواجه شود ( گرچه تفکر بعد از این پریشانی ممکن است حالت کاتارسیس و تخلیه روانی . آرامش همراه با آگاهی در طولانی مدت ایجاد کند.)
معدود فیلمهایی هستند مثل این فیلم، حالت توصیه ای Prescriptive داشته باشند و روی جنبه های اخلاقی انسان کار کرده و تماشاچی با دیدن فیلم با سطح انرژی بالاتر و دستاورد شناختی در حوزۀ اخلاق سالن سینما را ترک می کنند، فیلمهای دستۀ دوم بسیار مناسب بحث های سازندۀ اخلاقی هستند.
فیلم ” چه زندگی شگفت انگیزی” از این دستۀ دوم است و معمولا بیننده با یک امید به کنش اخلاقی پس از تماشای فیلم از لحاظ روانی پرانرژی تر می شود. این فیلمها در دانش Cinematherapy ( درمان با فیلمهای سینمایی) مانند دارو یا یک مسافرت یا یک مهمانی یا ورزش یا مشاورۀ روانشناسی و … روحیۀ فرد را بهتر می کنند.

فیلم “چه زندگی شگفت انگیزی” توسط مؤسسه فیلم آمریکا به عنوان تأثیرگذارترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شده‌است.

فیلم های فرانک کاپرا نمونه های خوبی از سینمای اخلاق گرا بوده اند. فیلم ” زندگی شگفت انگیز است” چند سال پیش در یک نظرخواهی به عنوان «امید بخش ترین فیلم تاریخ سینما» انتخاب شد. شب های کریسمس تلویزیون های اروپایی و آمریکایی بیشترین تقاضا را برای پخش این فیلم دارند. فیلم در شب کریسمس رخ می دهد و برای همین هم خانواده ها ترجیح می دهند در این شب یک بار دیگر، باهم بودن را با فیلمی اثرگذار زنده کنند. «چه زندگی شگفت انگیزی» سعی می کند که حس ناامیدی، بی استفاده بودن و کسالت را از بین ببرد و افراد را امیدوار کند.

🔹تا حالا شده پیش خودتان فکر کنید که اگر اصلا بدنیا نیامده بودید،‌ زندگی اطرافیانتان حالا چه شکلی بود؟ این مضمونی است که فیلم به آن اشاره دارد.

🔺یکی از دیالوگ های فیلم:
کلارنس خطاب به جورج: “همۀ مسافران آن قطار مردند! هری آنجا نبود که به دادشان برسد، زیرا تو آنجا نبودی که هری را نجات بدهی! می بینی جورج، تو واقعاً زندگی شگفت انگیزی داشته ای. نمی بینی چه اشتباهی است اگر دورش بیندازی؟”