نقد فیلم زوربای یونانی

نمایش و تحلیل فیلم زوربای یونانی
نقد و تحلیل: دکتر حنیف شمیم

روز چهارشنبه ۶ تیر ساعت ۱۰:۳۰

لطفا جهت رزرو با شماره ی زیر تماس حاصل فرمائید.

📞 ۲۲۲۲۲۳۰۰
رمان زوربای یونانی نوشته ی نیکوس کازانتزاکیس، با معرفی متفاوتی از یونان پیشامدرن، توصیف سنن قدیمی و طرز تفکرهای سنتی و بیان جنبه های ستم و بیداد نهفته در عدالت از طریق نمایشی خشن و تند از قانون و اصول اخلاقی، جهان غرب را به سوی روشنگری فرا می‌خواند. با تاکید و تمرکز روی عدم بخشندگی، بی رحمی، پدرسالاری و وابستگی مذهبی مردم ، کازانتزاکیس به بررسی طرز تفکر و ایدئولوژی های جامعه، مسلک های خشک و سنگین مذهبی، و کلا شیوه ی زندگی می پردازد. یکی از مضمون های رمان، اعمال روح قانون در برابر متن قانون است. با اینکه رمان کازانتزاکیس برای توجیه این اعمال نوشته نشده است، توصیفاتش از مردم و ایده آل های یونان به خوبی توانسته نوع استدلال شخصیت ها و جامعه ی موجود در رمان را پیش روی خواننده بگذارد.

مهمترین ویژگی شخص و شخصیت زوربا رهایی اوست از همه ی قیود حتی از قید بی قیدی!

زوربا از جمله شخصیتهایی ست که هم می توانی دوستش داشته باشی وتحسینش کنی وهم به عملکردهایش ورفتارهایش نقد مفصل داشته باشی.
مردی هست که می توان بی اندازه از او خوشمان بیاید، از جسارتهایش از شادی هایش از اینکه سعی می کرد از لحظه لحظه ی عمرش لذت ببرد وگاهی نگرانیش همین بود که مبادا لحظه ای غم این زندگی را بخورد .شخصیتی که نسبت به هیچ چیز وهیچ کس وهیچ باور وعقیده ای تعصب نداشت. رها وآزاد بود وبه خاطر رهابودنش ودر بند این باور وآن عقیده نبودنش از تمامی زندگیش لذت می برد به تمامی معنا .خلق چنین شخصیتی هنرمندی زیادی می خواهد .ولازمه خلق چنین شخصیتی شناخت ابعاد شخصیتی انسان، نیازها وخواسته هایش وهمینطور فرهنگ عمومی اجتماعیست که فرد در آنجا زندگی می کند .