نقد فیلم سه رنگ: آبی

نقد فیلم آبی

نمایش و تحلیل فیلم
(سه رنگ: آبی)
نقد و تحلیل: دکتر حنیف شمیم
ساعت ۱۰:۳۰ روز چهارشنبه
لطفا جهت ثبت نام و رزرو تا پایان وقت اداری روز سه شنبه ۱۹ دی با شماره ۲۲۲۲۲۳۰۰ تماس حاصل فرمائید.

نقد فیلم آبی
سه فیلم سه گانه رنگها ( آبی، سفید، قرمز) از کیشلوفسکی، کارگردان لهستانی، بر اساس رنگهای موجود در پرچم فرانسه و ارزشهای نمادین آن طراحی شده است:
آبی: آزادی
سفید: برابری
قرمز: برادری
( سه مفهوم آزادی/ عدالت / صلح)

در فیلم آبی:

در یک حادثهٔ رانندگی «ژولی»، شوهر و دختر کوچکش را از دست می‌دهد. شوهر او آهنگساز مشهوری است. ژولی تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما جرئت این کار را نمی‌یابد. تلاش می‌کند از خاطرات و دلبستگی‌های گذشتهٔ خود جدا شود. به پاریس می‌رود و در آپارتمان کوچکی به صورت گمنام، زندگی می‌کند. او سعی می‌کند در زندگی جدیدش آزاد و رها باشد. قطعه‌ای از موسیقی شوهرش، او را به گذشته پیوند می‌زند. مردی که دلباختهٔ اوست، تعقیبش می‌کند و …
‍ آبی فیلم عجیبی است با زبانی بسیار سینمایی.
کیشلوفسکی تا توانسته موارد زائد را از فیلم حذف واز کمترین دیالوگ استفاده کرده تا هر چه بیشتر به زبان تصویر-سینمای واقعی-نزدیک شود.
آبی یک فیلم ضد قصه است و تماشاگر فقط می تواند با شخصیت ها همراه شود و از داستانک هایی که نمایش داده می شود و درک ارتباط بین آنها به معنای مورد نظر کارگردان برسد.
هیچ کدام از داستانک ها ,شخصیت هاوحتی نماهای فیلم بی اهمیت نیست.

کیشلوفسکی (۲۷ ژوئن ۱۹۴۱ در ورشو – ۱۳ مارس ۱۹۹۶ در ورشو) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس اهل کشور لهستان بود.

کیشلوفسکی علاقه‌مند به تحصیل در مدرسهٔ فیلم لودز بود جایی که دو کارگردان دیگر لهستانی، آندره وایدا و رومن پولانسکی را تربیت کرده بود. بعد از ترک کالج و کار خیاطی تئاتر، دو بار برای ورود به مدرسهٔ فیلم لودز درخواست فرستاد و رد شد. در این حین به منظور نرفتن به خدمت سربازی دانش‌جوی هنر شد. سپس یک رژیم غذایی سخت گرفت تا معافیت پزشکی بگیرد. پس از چند ماه تلاش برای سربازی نرفتن بالاخره برای بار سوم مدرسه لودز درخواست او را پذیرفت.

ده‌فرمان (۱۹۸۸) مجموعه‌ایست از ده فیلم کوتاه که در مجتمع آپارتمانی در ورشو فیلمبرداری شده است. هر یک بر اساس یکی از فرمان‌های «ده‌فرمان» حضرت موسی، برای تلویزیون لهستان و با سرمایه‌گذاری آلمان غربی ساخته شد!
این مجموعه در حال حاضر یکی از بهترین مجموعه فیلم‌های تحسین شده توسط منتقدان در همه دوران‌ها است.

چهار فیلم آخر کیشلوفسکی تهیه‌کنندگان خارجی داشت. اولین آنها زندگی دوگانه ورونیک (۱۹۹۰) با بازی ایرن ژاکوب بود. موفقیت تجاری این فیلم به او اجازه داد تا سرمایه لازم برای ساخت آرزوی خودش (ساخت سه‌گانهٔ سه‌رنگ) را فراهم سازد. آثاری بسیار تحسین شده پس از ده‌فرمان. این سه فیلم جوایز جهانی بسیاری را برای او به ارمغان آوردند. از جمله شیر طلایی بهترین فیلم و شیر نقره‌ای بهترین کارگردان از جشنواره ونیز و خرس طلایی بهترین کارگردان از جشنواره برلین همراه با سه بار نامزدی اسکار بهترین فیلم خارجی. سه‌گانه‌ای که دستاوردی مهم در سینمای مدرن به حساب می‌آیند.

پرایزنر (زادهٔ ۲۰ مه سال ۱۹۵۵ در لهستان) از بزرگ‌ترین آهنگسازان لهستان است. او به ویژه به دلیل همکاری‌هایش با کیشلوفسکی و ساخت آهنگ برای فیلم‌های وی شناخته می‌شود.

مهم‌ترین موسیقی فیلم‌های ساخته شده توسط پرایزنر عبارت‌اند از:

۱۹۸۸ تا ۱۹۸۹ – ده فرمان (سریال تلویزیونی)
۱۹۹۱ – زندگی دوگانه ورونیک
۱۹۹۳ – سه‌رنگ:آبی
۱۹۹۴ – سه‌رنگ:سفید
۱۹۹۴ – سه‌رنگ:قرمز

پرایزنر در رشته تاریخ و فلسفه تحصیل کرد و هیچ‌گاه به طور رسمی موسیقی نیاموخت، بلکه با گوش کردن به آثار موسیقی و تلاش برای اجرای آنها، موسیقی را به شکل خودآموز یادگرفت.

سبک آهنگسازی پرایزنر نئو رومانتیسیسم neo-Romanticism است.