نقد فیلم (سه رنگ: سفید)

نمایش و تحلیل فیلم سه رنگ: سفید
چهارشنبه ۲۷ دی، ساعت ۱۰:۳۰
نقد و تحلیل: دکتر حنیف شمیم
لطفا جهت ثبت نام و رزرو تا پایان وقت اداری روز سه شنیه ۲۶ دی با شماره ۲۲۲۲۲۳۰۰ تماس حاصل فرمائید.

اگر با ده فرمان و زندگی دوگانه ورونیک، کیشلوفسکی به عنوان یک کارگردان بزرگ در دنیا شناخته می شد، ولی در بین مردم جهان با سه­ گانه «رنگها: آبی، سفید، قرمز»بیشتر معروف شد. وی این سه­ گانه را به درخواست جامعه سینمایی فرانسه و به پاسداشت انقلاب آن کشور ساخت؛ با سرمایه و امور فنی فرانسه و فیلم­نامه­ نویس، آهنگساز و البته بازیگران لهستانی. (کیشلوفسکی فیلمسازی لهستانی است)

شعار معروف انقلاب فرانسه «آزادی، برابری، و برادری» بود، شعاری که در سه رنگ پرچم این کشور انعکاس یافت و کریستف کیشلفسکی هم سه ­گانه خود را بر اساس آن ساخت ولی تجلی این شعار نه در سطح جامعه و سیاست، بلکه در سطح فردی شخصیت های فیلمنامه هایش.

آبی: آزادی
سفید: برابری
قرمز: برادری

( سه مفهوم آزادی/ عدالت / صلح)
رنگ سفید نماد «برابری» است و کیشلوفسکی در فیلم سفید با این نماد، به بررسی میزان تحقق مفهوم «برابری» در جامعه می­پردازد. از منظر ایده­آلیستی، برابری همچون آزادی تحقق­ پذیر است اما در عالم امکان آیا آزادی و برابری امکان­پذیر هستند یا نه، جای سوال این فیلمساز است.

کیشلوفسکی از درون یک جامعه آرمانگرا (لهستانِ کمونیستی) بیرون آمده است اما در فیلم­هایش عملا به منتقد جهان ایده­آلیستی و بنیادی ­ترین مفهوم آن یعنی انقلاب، تبدیل شد. فیلم «سفید» نقدی است بی­رحمانه و هنرمندانه از فلسفه و مفهوم «برابری».
سفید حکایت یکی شدن است .در سفید همدیگرغرق شدن است. برابری است و در برابری آنچه که بیش از همه رخ می نماید به اشتراک گذاشتن ارزشهای دو طرف و رسیدن به معادله ای در خور این به اشتراک گذاشته شده است . سفید بی رنگی است و وقتی در کنار هر رنگ می نشیند آن را به صلح دعوت می کند. به یکرنگی و مسالمت.
در نقاشی خصوصا رنگ و روغن پرهیز از رنگ سفید به دلیل نیفتادن در دام خاکستریها توصیه می شود و حتی به اغراق می توان گفت این چگونگی استفاده از رنگ سفید است که تکلیف یک اثر نقاشی را در ترکیب های رنگی در نهایت روشن می سازد.
در چین سفید را در عزا می پوشند . در ایران سفید رنگ لباس عروس است و شگون دارد. و همچنین در هنگام دفن مردگان نیز لباس سفید بر تن آنهاست.اولین حضور رنگ سفید که در ضمن نشانه بسیار روشن و موکدی است بر آنچه که دارد بر سر کارل می آید فضله های کبوتری است که در جلو پله های دادگاه و قبل از ورود روی لباسش می ریزد.