نقد فیلم Wild

فیلم wild

فیلم ” وحشی” فیلمی زندگی‌نامه‌ای و درام به کارگردانی ژان-مارک ولی و نویسندگی نیک هورنبی است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این فیلم بر اساس شرح‌حالی از شرل استرید به نام وحشی: از گمشده تا پیداشده در مسیر پاسفیک کرست ساخته شده است. در این فیلم ریس ویدرسپون، لورا درن بازی کرده‌اند.

روزی که شریل استرید سفر طولانی خود را با پای پیاده طی کرد و از لحظات سفرش یادداشت برداری کرد، فکر نمی کرد که مجموعه نوشته هایش بتواند در قالب یک کتاب، به یکی از پرفروش ترین کتابهای آمریکا مبدل شود و در صدر لیست بهترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گیرد.
محبوبیت خانم استرید پس از انتشار کتابش در آمریکا به حدی شد که بسیاری از چهره های محبوب رسانه ای آمریکا از جمله اُپرا وینفری تصمیم گرفتند از حضور او در برنامه هایشان استفاده کنند. حال پس از درنوردیدن دنیای انتشارات، اینبار اقتباسی سینمایی از این اثر صورت گرفته است.

در فیلم « وحشی » ریس ویترسپون در نقش شریال استرید ظاهر شده است. استرید زن جوانی است که به تازگی مادرش ( لورا درن ) را به دلیل ابتلا به بیماری سرطان از دست داده است. او که ذهنی آشفته و کاملا بهم ریخته دارد درگیر مواد مخدر و بی بندباری می شود و زندگی پر تلاطمی را برای خود رقم می زند. اما سرانجام تصمیم می گیرد خود را از دنیایی که درش گرفتار شده رها کند و با پای پیاده یک کوله پشتی بزرگ، سفری پر دردسر را از ایالت کالیفرنیا تا واشینگتن آغاز کند؛ سفری که برای او اتفاقات مختلفی را به همراه دارد و…

“وحشی ” را می توان فیلمی جاده ای توصیف کرد که روندی اپیزودیک دارد و شخصیت اصلی داستان در طول داستان قرار هست در مواجه با افراد مختلف به مراحل بالاتری از خودشناسی برسد.
استرید در سفر خودش از میان کوه ها، با افرادی مختلی روبرو می شود که دارای انواع و اقسام تفکرات هستند و همراهی موقت استرید با این افراد کمک موثری به وی در شناختن آدمها می کند. عده ای از این افراد صرفاً او را از جهت زنانگی اش می نگرند و قادر به مشاهده اراده او برای طی کردن این مسیر سخت نیستند و عده ای دیگر کمی باهوش تر هستند و او را در طی کردن مسیری که برایش آماده شده کمک می کنند.

“وحشی” اثری تاثیرگذار درباره خودشناسی است. فیلم از تماشاگر می خواهد تا نزدیک به دو ساعت همراه شریل استرید باشد و از تجربیات او در سفر طولانی اش استفاده کند.
فیلم درباره امید و دیدگاه جدید به زندگی است. این فیلم تلاش می‌کند تا نشان دهد که برگشتن به اتمسفر اخلاق از درون آمده تا چه حد می‌تواند مانع از غرق شدن در گرداب زندگی که در اثر فشار اثرات مخرب از مدار خود خارج شده است شود.

اینجا، یکی از روابط مادر و دختری نمایش داده می شود. بیماری مادر او که عملاَ تمامی امید شریل را از بین می‌برد، اما او تصمیم می‌گیرد با یک چالش واقعی، به زندگی برگردد. ( رابطۀ مادر و دختر به تصویر درآمده در این فیلم بسیار متفاوت از همین رابطه در فیلم سونات پاییزی برگمان است.)